+90 312 298 93 63 grid-teknik@ulakbim.gov.tr
    

ULAKBİM’in paydaş olarak yer aldığı EuroCC Projesi 1 Eylül 2020 tarihinde başlamıştır.

            

https://www.eurocc-project.eu

TÜBİTAK’ın katılımcı üye olarak bulunduğu EuroHPC Ortak Girişimi, Avrupa çapında Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) çalışmalarını altyapı ve teknoloji alanında desteklemek ve geliştirmek için 2018 yılında hayata geçirilmiştir.

Bu kapsamda Avrupada YBH Yetkinlik Merkezleri kurulmasını amaçlayan EuroHPC-04-2019 çağrısında desteklenen EuroCC Projesi 1 Eylül 2020 tarihinde başlamıştır. Almanya koordinatörlüğünde 2 yıl süre ile yürütülecek olan projede TÜBİTAK ULAKBİM’in de aralarında bulunduğu 33 ortak yer almaktadır. EuroCC Projesi Avrupa Birliği H2020 RI Programı %50 ve ulusal katkı %50 olmak üzere toplam 57 Milyon Avro bütçeye sahiptir.

EuroCC Projesi katılımcı ülkelerde ulusal YBH Yetkinlik Merkezleri kurulması yoluyla; malzeme bilimleri, moleküler dinamik, biyoeformatik, akışkanlar dinamiği, makine öğrenmesi ve yapay zeka alanlarında disiplinler arası ortak çalışmaların yapılmasını destekleyecek ve Avrupa çapında YBH Yetkinlik Merkezleri ağını oluşturacaktır.

EuroCC desteğinde ülkemizde kurulacak olan YBH Yetkinlik Merkezi çalışmaları TÜBİTAK ULAKBİM koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi katılımı ile yapılacaktır. Bu kapsamda mevcut yetkinliklerin ortaya çıkarılması, ihtiyaçların belirlenmesi, eğitim ve danışmanlık sağlanması, YBH uygulamasında üniversite-sanayi ortaklığının başlatılması hedeflenmektedir. Ulusal YBH Yetkinlik Merkezi %50’si Avrupa Birliği fonundan sağlanmak üzere toplam 2 Milyon Avro bütçeye sahiptir.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir