TÜBİTAK » ULAKBİM » TRUBA » Servisler » E-Posta Listeleri İletişim  |  Site Haritası  |  English 
ULAKBİM
Ana Sayfa
Servisler
E-Posta Listeleri
Sertifika Otoritesi
Projeler
Faaliyetler

Nasıl TRUBA Kullanıcısı Olunur?

TRUBA altyapısını kullanmak için gerekli olan üyelik işlemleri üç adımdan oluşmaktadır. Üyelik işlemlerinin tamamlanmasından sonra TRUBA kaynaklarını ücretsiz olarak kullanımınız sağlanmaktadır.

Üyelik işlem adımları aşağıda listelenmiştir:

1- Tanıtıcı Bilgilerin Gönderilmesi

TRUBA altyapısını kullanabilmek için, http://www.truba.gov.tr/uyelik sayfasında yer alan elektronik formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Bu form içerisinde yer alan Kişisel, İletişim ve Çalışma Alanı Bilgileri, TRUBA Kullanıcı bilgileri olarak saklanacak, TRUBA altyapsının verimli kullanılması sağlanacaktır.

Elektronik formun gönderilmesinden sonra, bilgileriniz merkezimiz tarafından incelenerek, formda belirttiğiniz e-posta adresine geri bildirimde bulunulacaktır. Üyelik talebinizin, olumlu bulunması halinde, gelen e-postada yer alan bilgiler dahilinde, ikinci adıma geçmeniz sağlanacaktır.2. Statik IP Adresi ve Belgeleriniz

TRUBA altyapısında bulunan kullanıcı arayüz sunucularına erişim, güvenlik sebebi ile, sadece kullanıcılarımızn bağlı bulunduğu kuruma ait statik IP adresine sahip bilgisayarlarından sağlanmaktadır. Bu neden ile, TRUBA kullanıcılarından, arayüz sunucularına bağlanmak istedikleri kurum bilgisayarlarının statik IP adresleri istenmektedir. Bu IP adreslerine, arayüz sunucularına kullanıcı adı ile bağlantılı erişim izin verilmektedir.

Güvenlik sebebi ile, merkezimize, geçerli bir kimlik belgenizi ve elektronik formda belirttiğiniz bağlı bulunduğunuz kurumda çalıştığınıza dair belgenizi iletmeniz gerekmektedir. Bu iki belgeyi, aşağıdaki yöntemlerle bize iletebilirsiniz:

      a. Belgeleri posta yoluyla, TÜBİTAK-ULAKBİM YÖK Binası B5 Blok 06539 Bilkent / ANKARA TÜRKİYE adresine gönderebilirsiniz.
      b. Belgeleri fax aracılığıyla 00 90 312 2665181 numarasına, Yuksek Basarimli ve Grid Hesaplama grubu adına gönderebilirsiniz.
      c. Belgeleri tarayıcınız ile tarayarak grid-teknik@ulakbim.gov.tr adresine e-posta ile gönderebilirsiniz.


3. Sertifika Başvurusu

EGEE, SEE-GRID, EUMEDGRID ve TRUBA altyapılarında yetkilendirme yapılabilmesi için, tüm kulllanıcılarımızın TRUBA CA tarafından onaylanmış, sayısal sertifikaya sahip olması gerekmektedir. İkinci adımda istenilen kimlik belgelerinin merkezimize iletilmesinden sonra, bize bildirdiğiniz e-posta adresine sertifika başvurusunda bulunabileceğiniz bir web adresi gönderilecektir. Bu adreste bulunan formu kullanarak sertifika başvurusunda bulunabilirsiniz. Sertifika başvurunuz, onaylandıktan sonra size üyelik işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından size bir bilgilendirme mesajı gönderilecektir.TRUBA altyapısını makale, bildiri, tez (yüksek lisans, doktora) veya diğer (poster, vb) çalışmalarında kullanan tüm kullanıcıların ilgili yayınlarda TRUBA oluşumuna teşekkür etmesi zorunludur. Teşekkür örneklerine bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Üyelik işlemleri ile ilgili her türlü soru ve sorunuzu grid-teknik@ulakbim.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

© 2007 TÜBİTAK-ULAKBİM Görüşleriniz